Dlaczego gąbki mają duże zdolności regeneracyjne

Pobierz

Zachodzi w nich trawienie wewnątrzkomórkowe.Start studying Gąbki.. Generalnie wszystkie składają się z otworu wpustowego i wylotowego, przez który wpada i wylatuje woda (dzięki porom i ostiom),a ściana wyściełająca .Nabłonki mają zdolności regeneracyjne, ponieważ mają zachowane zdolności do podziałów.. Question from @Moniaka85 - Liceum/Technikum - Biologia1wyjaśnij dlaczego gąbki mają duze zdolności regeneracyjne.. Jest ona wykorzystywana jako gąbka do mycia.. Gąbki rozmnażają się bezpłciowo oraz płciowo.. Określ role wymienionych komórek i wskaż przystosowania w budowie i kształcie do pełnienia swojej funkcji.. dzięki czemu ten typ tkanki posiada dużą odporność na zrywanie.. Pytania .. Pinakocyty - komórki płaskie zewnętrznej warstwy.. Rozmnażają się w sposób bezpłciowy i płciowy.. Jeden duży organizm rozpada się na przynajmniej dwa fragmenty i oba zaczynają żyć własnym życiem (np.: fragmentacja plechy).. Nawet maleńki fragment ciała, złożony z kilku komórek jednego rodzaju, może odtworzyć cały organizm.. W osadach szkieletów gatunków kopalnych zachowały się igły, głównie w osadowych skałach organogenicznych, np. igły krzemionkowe w spongiolitach.Gąbki mają zdolność do regeneracji.. Systematyka.. Określ role wymienionych komórek i wskaż przystosowania w budowie i kształcie do pełnienia swojej funkcji1 Wyjaśnij , dlaczego gąbki mają duże zdolności regeneracyjne..

1 Wyjaśnij , dlaczego gąbki mają duże zdolności regeneracyjne.

Zwykłe pytania; Sondy&Ankiety; Kategorie .. Choanocyty to komórki kołnierzykowate.. Gąbki morskie są długowieczne.. Rozród bezpłciowy ma charakter pączkowania.. Oceń wartość przystosowawcza tych zdolności.. 2 Wymień i scharakteryzuj rodzaje komórek budujących ciało gąbek.. Szkoła - zapytaj eksperta (1050) Szkoła - zapytaj eksperta (1050) Wszystkie (1050) Język angielski (715) Język polski (149) Matematyka (186) Biznes i .WĄTROBA ma duże zdolności regeneracyjne, odbudowywania uszkodzonych lub brakujących części.. Pojedyncze ich komórki łączą się, a następnie dzielą i odtwarzają ciało gąbki.. Najbardziej znane choroby wątroby to: zapalenie, marskość, stłuszczenie.W Morzu Śródziemnym poławia się gąbkę grecką.. Przedstawicielem jest np. gąbka grecka oraz występujący w Polsce nadecznik.Gąbki wykazują ogromne zdolności do regeneracji.. Żyją około 100 lat.. Wić, odpędzając wodę od choanocytu, wciąga wodę z otoczenia przez szczeliny kołnierzyka.Gąbki (Porifera) 138 Rozmnażanie 138 Typy budowy 138 Systematyka 139 .. • ma duże zdolności regeneracyjne; • między jej komórkami występują różne po - łączenia międzykomórkowe: desmosomy, .. czy w wytwarzaniu gamet; • wytwarza i wydziela różne substancje, np. mleko, soki trawienne, pot itp. .Na podstawie tego autorzy sugerują, że ponieważ "grupa zewnętrzna" czworonogów - ryby dwudyszne i Polypterus, które są rybami - mają zdolności regeneracyjne, które mają również niektórzy ich potomkowie (żaby i salamandry), jest możliwe, że przodek wszystkich czworonogów, wczesna ryba, także miała zdolność .Gąbki Należą do zwierząt nietkankowych (ahistozoa) mają 2 listki zarodkowe (ekto i endoderma), a wywodzą się przypuszczalnie z wiciowców kołnierzykowych (dinoflagellida) Są 3 typy morfologiczne gąbek : ascon,sycon i Leucon..

Mają duże zdolności regeneracyjne.

Kilka małych komórek może odtworzyć cały organizm.. Tkanka ta zlokalizowana jest w miejscach przyczepu ścięgien do kości, jest także jednym z elementów budulcowych krążków międzykręgowych kręgosłupa.. Ze względu na wrażliwość gąbek na zanieczyszczenia wód mogą służyć jako bioindykatory.. W skrajnych wypadkach nawet rozdzielone na pojedyncze komórki (przetarte przez gazę ), potrafią powtórnie się zorganizować i odtworzyć funkcjonujący organizm (czego nigdy nie dokona zwierzę zbudowane z typowych tkanek ).. Komórki gąbek zachowują też zdolność do podziałów, przemieszczania się w obrębie .Fragmentacja przypomina bardziej ogromne zdolności regeneracyjne, które prowadzą do powstania nowego organizmu.. Pączkowanie może być zewnętrzne albo wewnętrzne.Oczywiście fakt, że gąbki mają bardzo prostą budowę bardzo ułatwia regenerację.. Gąbki mają ogromne zdolności regeneracyjne i są w stanie odtworzyć całe ciało nawet z niewielkich jego fragmentów (np. z kilku komórek).Zobacz 4 odpowiedzi na zadanie: Gąbki Biologia pomocy?. Zdolność regeneracyjna mózgu osób dorosłych jest ograniczona i dodatkowo maleje z wiekiem.. Rozwój jest złożony, przy czym larwa pływa wolno w wodzie..

Ma zdolności regeneracyjne.

Jest ona wykorzystywana jako gąbka do mycia.. Jak żaden inny narząd jest w stanie w dużej mierze zregenerować się nawet po ciężkiej chorobie.. Na przykład życzenie wyleczenia kogoś da czarodziejce zaawansowane zdolności regeneracyjne.. Oceń wartość przystosowawcza tych zdolności.. Liczne badania genetyczne wyłoniły cztery monofiletyczne grupy gąbek: Demospongiae - gąbki pospolite; Hexactinellida - gąbki szklane; Calcarea - gąbki wapienneTo dzięki amebocytom gąbki posiadają ogromne zdolności regeneracyjne.. 2porównaj historyczn ą i współczesną role gąbek w środowisku przyrodniczym 3wyjaśnij jakie znaczenie dla gabek ma zdolność wytwarania gemmul 4pod.Gąbki wykazują bardzo duże zdolności regeneracyjne; główną rolę w tym procesie odgrywają archeocyty.. Gąbki morskie są długowieczne.. Zachodzi w nich trawienie wewnątrzkomórkowe.- odtwarzanie zniszczonych, zużytych lub utraconych części ciała, narządów, tkanek lub komórek.. Żyją około 100 lat.. Mają duże zdolności regeneracyjne.. --AgnuSeg 21:46, 6 maj 2008 (CEST) Niestety zabrakłoCiała gąbek ulegają też fragmentacji, a w powstałych w jej wyniku częściach są odtwarzane brakujące fragmenty ciała.. Omów sposoby odżywiana się gąbek..

... Ze względu na ...Wątroba ma duże zdolności regeneracyjne.

Wszystkie gąbki mają duże zdolności regeneracyjne.Gąbki przejawiają niezwykłe zdolności regeneracyjne.. Rośliny mają wielkie zdolności regeneracyjne, natomiast u zwierząt zdolności te zależą od stopnia morfologicznego i funkcjonalnego zróżnicowania komórek w organizmie - ogólnie są one większe u organizmów filogenetycznie prymitywniejszych i osobników młodszych.Mają kształt cylindryczny, posiadają wić otoczoną kołnierzem plazmatycznym i mają za zadanie pobieranie pokarmu: ruchem wici pędzą przez ciało świeżą wodę, która przynosi tlen i pożywienie 4.. 2 Wymień i scharakteryzuj rodzaje komórek budujących ciało gąbek.. Porocyty - duże komórki warstwy zewnętrznej z porami, przez które woda z tlenem i pokarmem dostaje się do wnętrza gąbki.Zadaniem tych komórek jest wychwytywanie cząsteczek pokarmowych z wody, gąbki są więc filtratorami..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt