Jak napisać streszczenie matura przykład

Pobierz

Zapraszam do obejrze.Nie pisz o wszystkim.. Poradnik (materiał przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych).. Krok po kroku.. • streszczenie powinno być napisane własnymi słowami, nie powinniśmy wykorzystywać zwrotów z tekstu, naśladować stylu autora.. Streszczenie jest to skrótowe przedstawienie jakiejś sytuacji, zdarzenia, przeczytanej książki itp.. W tekście "Mój dziwny Sienkiewicz" Ryszard Koziołek pisze o Henryku Sienkiewiczu oraz jego twórczości.Nowością dla tegorocznych maturzystów okazało się także pisanie streszczeń.. Jak to zrobić prawidłowo?. Ćwiczenie.Matura z języka polskiego od 2015 r. Książeczka o zadaniach ikonicznych; Jak przygotować i napisać rozprawkę maturalną.. 4.Hejka!Mój kurs online - Was do pobrania BEZPŁATNEJ lekcji próbnej z Biblii i przetestowania kursu.Notatki z lektur ogwiaz.Mój kurs onlajn Matura z "Zeszytem do polskiego" .Jak streszczać?. Streszczenie jest zbyt ogólnikowe: maturzysta stwierdza wyjątkowość Sienkiewicza w polskiej kulturze, ale nie pisze, na czym, zdaniem Ryszarda Koziołka, ta wyjątkowość polega - 2 punkty.. - YouTube.Przykład 3.. Streszczenie.. Jak napisać dobre streszczenie.JAK NAPISAĆ ROZPRAWKĘ - wskazówki - streszczenie i opracowanie lektury - nauQa.pl - YouTube.Przykład rozprawki maturalnej na 37 punktów Wysłane przez jarek Już od początków dziejów świata pieniądze odgrywały ważną rolę w życiu każdego, a szczególnie dorosłego człowieka, który jest dojrzały i musi decydować o swojej przyszłości.streszczenie- już sama nazwa mówi, iż powinno być streszczeniem dzieła-ksiażki, a nie pisać tu trzeba swoich odczuć, tylko to, co ważne chciał pokazać autor..

Jak napisać streszczenie logiczne?

Streszczający powinien umieć odpowiedzieć sobie na pytania:• streszczenie powinno stanowić spójny, logicznie uporządkowany tekst.. Musisz być oszczędny w słowach, ale precyzyjny i dokładny.. Poradnik (materiał przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych).. Szukaj esencji Streszczenie powinno zawierać esencję treści dzieła.. Tak, by otrzymać maksimum punktów.. Uwzględnij w streszczeniu swoje własne przemyślenia dotyczące osób lub wydarzeń z książki.. Uwzględnianie zbyt dużej ilości informacji przeczy całej koncepcji streszczenia.. Jeszcze trochę o cechach streszczenia Dobrze przygotowane (zgodnie z powyższym schematem) streszczenie powinno mieć pewne stałe cechy.. Te wydarzenia, które przykuły Twoją uwagę swoim liryzmem czy mistrzowskim ukazaniem, niekoniecznie muszą być najważniejszymi (a raczej najważniejszymi z najważniejszych) wydarzeniami.. Wyjątek stanowić będą terminy naukowe lub inne specyficzne dla danej dziedziny życia, o której mowa w tekście.Streszczenie - definicja, ćwiczenia, przykłady.. Pozostaw to na rozprawkę, gdyż przytoczenie ich będzie skutkować odjęciem punktów.. Przeczytaj tekst ze zrozumieniem.. Może pierwszy punkt wydaje się Wam banalny ale jeżeli nie zrozumiemy tekstu, który..

Jak napisać poprawnie streszczenie na maturze?

Na początku streszczenia należy wskazać, czego dotyczy tekst tzw. główna myśl.. Krótkość, .Podczas streszczania tekstu rozczłonkowuje się go na części tematyczne i rematyczne.. Strzeszczenie logiczne jest trudne.. Należy sprawić, by streszczenie było:Streszczenie jako derywat od tekstu oryginalnego tworzone jest metdtodą: a) skrótu lub/i b) uogólnienia lub/i c) przekładu z jednego systemu pojęciowego na inny lub/i d) opisu metatekstowego.. Jeśli jest podzielony na akapity, postaraj się z każdego akapitu wyciągnąć najważniejszą myśl.. Schemat 1.. Jerzy Bartmiński, Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, Tekstologia, PWN, Warszawa 2009, s. 301.Jak napisać streszczenie?. Postaraj się o jasne, zwięzłe i krótkie opisy.. Nie wstawiaj cytatów, dygresji czy osobistych komentarzy.. Jak dobierać teksty do streszczenia logicznego ?. Napisz o swoich reakcjach i odczuciach, np. "Moim zdaniem książka zawierała zbyt długą część opisową", .Sprawdź jak napisać dobre streszczenie, do jakich wskazówek się stosować, a czego unikać, zapoznaj się z przykładem.. W streszczeniu trzeba ukazać tylko fakty.. Swoich odczuć tu być nie może.Matura z języka polskiego: Jak napisać rozprawkę interpretacyjną?. Od tekstu do tekstu streszczenia 4.. Służy przekształceniu obszernego materiału w krótki tekst, zawierający najważniejsze wątki.2..

Przepis na streszczenie na maturze z polskiego?

Postaraj się pisać jak najkrócej i zwięźlej..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt